Gotowi na „białe szaleństwo”? Forma jest? Sprzęt już przygotowany? Polisa z ubezpieczeniem podróży wykupiona? A czy pamiętasz „dekalog narciarza”? 😉
Zanim zaczniecie zabawę na desce lub nartach przypominamy Wam 10 zasad bezpieczeństwa na stoku znanych, jako Dekalog Reguł Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS). Kodeks FIS jest zbiorem reguł obowiązujących na stokach całego świata, dlatego koniecznie zapoznajcie się z nim zanim wyruszycie na trasy! 😉
1. Wzgląd na inne osoby
Każdy narciarz powinien zachować się w taki sposób, aby nie stwarzać niebezpieczeństwa dla innej osoby i nie powodować żadnej szkody.
Czy wiesz, że…? Pamiętaj, że na stoku odpowiadasz także za działanie sprzętu, którego używasz – zadbaj o jego stan, a jeśli masz ochotę przetestować nowinki techniczne, pamiętaj o rozwadze!
2. Panowanie nad szybkością
Narciarz musi zjeżdżać z szybkością stosowną do swoich umiejętności, rodzaju i stanu trasy oraz pogody.
Czy wiesz, że…? Kolizje na stoku najczęściej zdarzają się z powodu nadmiernej szybkości, niezapanowania nad nartami lub niezauważenia innego uczestnika ruchu. Na stoku masz obowiązek poruszać się tak, aby w razie konieczności móc zatrzymać się lub wykonać skręt (należy przy tym uwzględnić stopień swoich umiejętności). Zwolnij w miejscach zatłoczonych, w okolicach wyciągów, na zakończeniu trasy, lub w przypadku zmniejszenia widoczności z powodu warunków pogodowych lub załamania stoku.
3. Wybór kierunku jazdy
Znajdujący się na stoku narciarz, który za względu na lepszą widoczność z góry, dysponuje większą możliwością wyboru trasy jazdy, musi wybrać taki tor jazdy aby uniknąć wszelkiej możliwości zderzenia z narciarzem znajdującym się poniżej na stoku.
Czy wiesz, że…? Na stokach rządzi zasada, że pierwszeństwo przysługuje temu kto znajduje się „przed” lub „niżej”. Jeżeli więc jesteś tym, który znajduje się „powyżej” Twoje zachowania na stoku nie mogą wpłynąć na zachowania tych przed lub poniżej – zwracaj szczególną uwagę na osoby, które są przed Tobą.
4. Wyprzedzanie
Wyprzedzanie może następować zarówno po stronie dostokowej jak i odstokowej, po stronie prawej lub lewej, lecz w takiej odległości, która pozwoli uniknąć potrącenia wyprzedzanego.
Czy wiesz, że…? Jeżeli wyprzedzasz kogoś na stoku ponosisz całkowitą odpowiedzialność za skutki manewru wyprzedzania do chwili jego ukończenia – zasada ta odnosi się też do omijania stojących na stoku.
5. Przejazd i krzyżowanie torów jazdy
Narciarz, który przystępuje do zjazdu na trasie lub pólku narciarskim, powinien sprawdzić, patrząc w górę i w dół, czy nie spowoduje niebezpieczeństwa dla siebie i innych. To samo obowiązuje go przy każdym ruszaniu z miejsca po chwilowym zatrzymaniu.
Czy wiesz, że…? Ogromna część wypadków zdarza się wskutek nieprzewidywalnego włączenia się w ruch nowego uczestnika. Podstawową zasadą bezpieczeństwa jest więc sprawdzenie, czy włączenie się do ruchu na stoku nie spowoduje utrudnienia dla któregokolwiek z narciarzy będących w ruchu. Także osoba, która wykonuje na stoku manewr „w poprzek lub pod prąd” nurtu ruchu (tzw. „jazda tyłem”) musi pamiętać, by jego zachowanie nie bylo zagrożeniem dla innych uczestników ruchu na stoku.
6. Zatrzymanie się
Tylko w razie absolutnej konieczności narciarz może zatrzymać się na trasie zjazdu, zwłaszcza w miejscach zwężeń i miejscach o ograniczonej widoczności. Po ewentualnym upadku narciarz winien usunąć się z toru jazdy, tak szybko jak jest to możliwe.
Czy wiesz, że…? Z wyjątkiem szerokich stoków zatrzymywanie się powinno następować na skraju trasy – pamiętaj, by nie zatrzymywać się w miejscach niewidocznych dla jadących z góry lub zza zakrętu.
7. Podchodzenie
Narciarz powinien podchodzić tylko poboczem trasy, a w przypadku złej widoczności powinien zejść zupełnie z trasy. To samo zachowanie obowiązuje narciarzy którzy pieszo schodzą w dół.
Czy wiesz, że…? Trasy narciarskie są z założenia przeznaczone do ruchu jednokierunkowego – w dół, dlatego pojawienie się osoby poruszającej się w przeciwnym kierunku stwarza zagrożenie. Pamiętaj też, że ślady butów wyciśnięte w śniegu pogarszają warunki bezpieczeństwa jazdy – odpowiada za nie ten, kto je pozostawił.
8. Stosowanie się do znaków narciarskich
Każdy narciarz winien stosować się do znaków narciarskich, ustawionych na trasach.
Czy wiesz, że…? Trasy narciarskie oznakowane są w zależności od stopnia ich trudności kolorami (od najłatwiejszych do najtrudniejszych): zielonym, niebieskim, czerwonym i czarnym. Na trasach umieszczone są dodatkowo znaki informujące o utrudnieniach lub niebezpieczeństwach np. o lawinach, czy zamknięciu trasy. Niezwykle ważne jest, by obserwować te znaki i (co jeszcze ważniejsze) stosować się do nich.
9. Wypadki
W razie powstania wypadku każdy, kto znajdzie się w pobliżu, powinien udzielić poszkodowanym pomocy.
Czy wiesz, że…? Podstawowa pomoc jakiej możemy udzielić poszkodowanym w wypadku na stoku to np. udzielenie tzw. pierwszej pomocy, zawiadomienie właściwych służb oraz natychmiastowe zabezpieczenie (oznakowanie) miejsca wypadku tak, aby nie zagrażało ono innym uczestnikom ruchu. Zgodnie z zaleceniem FIS ucieczka z miejsca zdarzenia osoby odpowiedzialnej za wypadek na stoku ma być traktowana tak samo, jak ucieczka z miejsca wykroczenia drogowego. Ze swej strony możemy dopowiedzieć, że zawsze warto mieć przy sobie numer swojej polisy OC w życiu prywatnym, z której mogą zostać pokryte koszty szkód wyrządzonych osobom trzecim.
10. Stwierdzenie tożsamości
Każda osoba wmieszana w wypadek, lub będąca jego świadkiem, jest zobowiązana podać swoje dane osobowe.
Czy wiesz, że…? Świadkowie i opis zdarzenia mają wielkie znaczenie dla ustalenia odpowiedzialności – dlatego jeśli jesteś świadkiem wypadku na stoku Twoje uczestnictwo w procedurach wyjaśniających ma wielkie znaczenie!
Mamy nadzieję, że teraz będziecie jeszcze lepiej przygotowani, by w pełni korzystać z zabawy na nartach i deskach! Z własnego doświadczenia możemy także podpowiedzieć, że do naszego bezpieczeństwa na stoku przyczynia się także odpowiednio dobrany kask – ale jesteśmy pewni, że już o to zadbaliście. 😉
Pamiętajcie, że nasi specjaliści Bernat Ubezpieczenia zawsze chętnie pomogą Wam w doborze najlepszego ubezpieczenia – czy to ubezpieczenia podróży czy wielu innych – ale za bezpieczeństwo na stoku każdy odpowiada osobiście – a więc także Ty możesz się do niego przyczynić! 😉
Mamy nadzieję, że przypomnienie „dekalogu narciarza” pozwoli Wam bezpiecznie cieszyć się „białym szaleństwem” na stoku – życzymy wspaniałej zabawy na nartach i deskach! 🙂
Jesteśmy do Twojej dyspozycji:
- telefonicznie – pod numerem (52) 357 04 17;
- mailowo – pod adresem: inowroclawubezpieczenia@gmail.com;
- osobiście – w naszym biurze Bernat Ubezpieczenia w Inowrocławiu przy ul. Świętokrzyskiej 6A (I piętro).
Zapraszamy! 🙂
Bernat Ubezpieczenia Inowrocław
ul. Świętokrzyska 6A, 88-100 Inowrocław
inowroclawubezpieczenia@gmail.com
Znajdź nas na Facebook’u!
Żródła: https://www.gopr.pl/poradnik/dekalog-narciarski http://sitn.pl/dokumenty/147,dekalog-fis.html
0 komentarzy