Sezon urlopowy w pełni! 🙂 Jedni uciekają w tropiki, inni wybierają „białe szaleństwo” na nartach lub desce. Przygotowując się do wyjazdu dbamy o wiele spraw – poprawę kondycji, by uprawiać sporty zimowe, dobór odpowiedniej odzieży, załatwienie ewentualnych formalności, szczepionek etc. Ale czy z podobną uwagą podchodzimy do doboru ubezpieczenia turystycznego na czas wyjazdu?
Niektórzy polegają jedynie na ubezpieczeniu zapewnianym przez organizatora wycieczki lub wyjazdu, bądź twierdzą, że jadąc na wczasy w kraju, nie ma potrzeby, by wykupić polisę z ubezpieczeniem podróży. Okazuje się, że aby uchronić się przed niepotrzebnym stresem i nieprzyjemnościami w czasie urlopu, warto już wcześniej przyjrzeć się ważnym, a zarazem praktycznym opcjom ubezpieczenia podróży, które mogą nam oszczędzić nam sporo kłopotu w czasie urlopu – czy to w kraju czy za granicą. Dziś podpowiadamy, kiedy i jakie opcje dostępnych na rynku ubezpieczeń podróży mogą się Wam przydać podczas wyjazdu. 🙂
1.Ubezpieczenie kosztów leczenia za granicą
Co obejmuje? Kiedy i jak działa? Najistotniejsze ubezpieczenie podczas wyjazdów za granicę! Obejmuje pokrycie kosztów niezbędnej i natychmiastowej pomocy w przypadku nagłego zachorowania lub nieszczęśliwego wypadku, np. leczenie szpitalne. Powinno obejmować także organizację i koszty np. wizyty u lekarza (także stomatologa), badań, operacje i zabiegi, transportu medycznego (do lekarza lub szpitala i do domu).
Wskazówka: Jeżeli korzystasz z ubezpieczenia oferowanego przez organizatora wycieczki lub wyjazdu sprawdź dokładnie jego zakres! Ubezpieczenie podróży nie musi być drogie, aby zapewniało solidną ochroną. Niestety jednak nieraz zdarza się, że ubezpieczenie oferowane wraz z wycieczką ma jedynie symboliczny zakres i jest niewystarczające, jeśli rzeczywiście dojdzie do jakiegoś zdarzenia w czasie wyjazdu. Warto wziąć także pod uwagę, że koszty leczenia, w zależności od kraju do którego się wybieramy, mogą być bardzo zróżnicowane – w jednym miejscu mogą być przeciętne, ale np. koszty leczenia w USA czy innych krajach są znacznie wyższe, co powoduje, że nasze ubezpieczenie powinno mieć adekwatnie do tego wyższą sumę ubezpieczenia! Warto więc przede wszystkim dokładnie sprawdzić zakres oferowanego ubezpieczenia, a czasem zadbać o to samemu.
2. Ubezpieczenie kosztów ratownictwa
Co obejmuje? Kiedy i jak działa? Ubezpieczenie zapewnia pokrycie kosztów poszukiwań prowadzonych przez wyspecjalizowane służby ratownictwa, niezbędną pomoc lekarską oraz transport. Często ubezpieczenie to jest łączone razem z ubezpieczeniem kosztów leczenia.
Wskazówka: Niezbędne ubezpieczenie dla tych, którzy np. wybierają się w góry za granicę! Choć w Polsce akcje ratownicze są bezpłatne trzeba pamiętać, że nie wszędzie tak jest! Akcja ratunkowa, która zostanie przeprowadzona w górach u naszych sąsiadów- na Słowacji lub w Czechach, kosztuje – dodatkowo Słowacy wystawiają również rachunek za transport zwłok osób, które zginęły w ich części Tatr. Koszt pieszej akcji w wysokich partiach gór może sięgnąć 10 tys. zł, a jeśli na ratunek wyruszy śmigłowiec – nawet 30 tys. zł! Uważać trzeba także w Alpach, ponieważ w zależności od regionu akcja ratownicza może być albo bezpłatna albo wręcz przeciwnie – płatna 100%! Ubezpieczenie kosztów ratownictwa kosztuje niewiele, a może ochronić przed ogromnymi kosztami!
3. Ubezpieczenie OC (odpowiedzialności cywilnej) w życiu prywatnym
Co obejmuje? Kiedy i jak działa? Bardzo praktyczne ubezpieczenia! Jeżeli Ty lub Twoi bliscy (a nawet Twój zwierzak) wyrządzicie komuś szkodę (np. okaleczycie kogoś lub zniszczycie czyjąś własność), osobie tej zostanie wypłacone odszkodowanie. Oczywiście nikt nie jedzie na urlop z planem wyrządzenia komuś krzywdy – niestety jednak takie nieplanowane sytuacje mogą być kwestią chwili… Dla przykładu weźmy np. zderzenie na nartach – może się przytrafić, nawet jeśli masz świetną formę i duże doświadczenie… Być może Tobie nie stanie się nic, ale jeśli przy zderzeniu druga osoba np. złamie nogę, a na dodatek uszkodzisz jej sprzęt narciarski, to niestety koszty odszkodowania rosną. Jeśli jednak masz ubezpieczenie nie musisz się nimi martwić. 😉
Wskazówka: Jeżeli posiadasz całoroczną polisę OC w życiu prywatnym – sprawdź jej zakres! Sprawdź go także, kiedy wykupujesz OC wraz z ubezpieczeniem kosztów leczenia na czas wyjazdu! Zweryfikuj, czy obejmuje szkody wyrządzone np. przez zwierzęta, jaki jest zakres terytorialny (Polska czy cały świat) oraz sprawdź czy suma ubezpieczenia jest wystarczająca. Pamiętaj przy tym, że szkody polegające na uszczerbku na czyimś zdrowiu potrafią być bardzo kosztowne!
4. Ubezpieczenie NNW (następstw nieszczęśliwych wypadków)
Co obejmuje? Kiedy i jak działa? Ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków zapewnia pieniądze np. na leczenie, a nieraz także na w tym rehabilitację. Świadczenie zostanie wypłacone, jeżeli w wyniku nieszczęśliwego wypadku doznasz trwałego uszczerbku na zdrowiu (np. złamanie nogi, skręcenie kostki). Natomiast gdyby w wyniku nieszczęśliwego wypadku Cię zabrakło, pieniądze z ubezpieczenia otrzymają Twoi bliscy.
Wskazówka: Sprawdź, czy ubezpieczyciel oferuje opcję pokrycia kosztów rehabilitacji – to bardzo praktyczna i przydatna opcja, coraz częściej oferowana przez towarzystwa ubezpieczeniowe.
5. Ubezpieczenie bagażu
Co obejmuje? Kiedy i jak działa? Ubezpieczenie obejmuje utratę, zniszczenie lub uszkodzenie bagażu w trakcie podróży. Ubezpieczenie może zapewniać także pomoc w odzyskaniu zaginionego bagażu, wypłatę odszkodowania, jeśli ktoś włamie się do Twojego pokoju hotelowego lub innej kwatery i ukradnie lub uszkodzi Twój bagaż oraz zwrot kosztów zakupu niezbędnych rzeczy, np. kosmetyków i ubrań, jeżeli Twój bagaż się opóźni. Za bagaż mogą być uznane m.in. przedmioty osobistego użytku, przenośny sprzęt komputerowy, telefony komórkowe, sprzęt fotograficzny, kamery, przenośne odtwarzacze muzyki i filmów wraz ze słuchawkami, a także ładowarki do tych przedmiotów, pojedyncze rzeczy przewożone w formie upominku, wózek dziecięcy, wózek inwalidzki, sprzęt sportowy wraz z osprzętem niezbędnym do jego prawidłowego funkcjonowania, czyli narty biegowe, zjazdowe i wodne, deska snowboardowa, deska windsurfingowa, deska surfingowa, rower, kijki trekingowe, nordic walking, narciarskie, sprzęt do nurkowania, sprzęt do gry w tenisa ziemnego, sprzęt do gry w golfa, sprzęt do wspinaczki górskiej lub skałkowej.
Wskazówka: Dobrze przemyśl na jaką sumę ubezpieczyć swój bagaż – zależy to oczywiście od wartości tego, co zabierasz. Sprawdź, czy zakres ubezpieczenia bagażu obejmuje także sprzęt sportowy (bardzo praktyczna opcja!). Sprawdź też, co w definicji ubezpieczyciela zalicza się do bagażu podróżnego.
6. Ubezpieczenie sprzętu sportowego
Co obejmuje? Kiedy i jak działa? Ubezpieczenie sprzętu sportowego zapewnia odszkodowanie w razie utraty lub zniszczenia sprzętu na skutek zdarzeń losowych, rabunku lub kradzieży. Na rynku mamy także oferty dedykowane typowo dla narciarzy, zapewniające ubezpieczenie sprzętu narciarskiego. W ramach takiego ubezpieczenia jako sprzęt narciarski traktowane są nie tylko narty, ale także cały osprzęt i ekwipunek, taki jak buty, gogle, kask, kijki czy kombinezon. Dodatkowo w razie utraty lub zniszczenia sprzętu istnieje możliwość pokrycia kosztów wypożyczenia nowego sprzętu.
Wskazówka: Ubezpieczenie sprzętu sportowego, czy też konkretnie – narciarskiego, warto rozważyć nie tylko jeśli wybierasz się na wczasy za granicę, ale nawet jeśli wypoczywasz w kraju, np. w polskich górach. 😉
7. Ubezpieczenie dla narciarzy
Co obejmuje? Kiedy i jak działa? Na rynku znajdujemy pakiety ubezpieczeń dedykowanych dla narciarzy. Co fani „białego szaleństwa” znajdą w takim pakiecie? Na przykład: pokrycie kosztów karnetu (skipassu) jeśli nie może on być wykorzystany z powodu wypadku czy choroby ubezpieczonego, pokrycie kosztów wypożyczenia sprzętu narciarskiego, który został zniszczony lub skradziony, a nawet wypłatę rekompensaty za każdy dzień, w którym ze względu na złą pogodę, nie mogłeś zjeżdżać na nartach. Brzmi ciekawie, prawda? 😉
Wskazówka: To kolejne ubezpieczenie, o którym warto pomyśleć nie tylko jadąc na wczasy za granicę, ale także wybierając się na aktywne wczasy w kraju.
7. Ubezpieczenie assistance
Co obejmuje? Kiedy i jak działa? W zależności od towarzystwa ubezpieczeń oraz wybranego zakresu ubezpieczenia usługi assistance mogą mieć bardzo szeroki zakres. Znajdziemy wśród nich np. pobyt w hotelu na czas rekonwalescencji, jeżeli po leczeniu w szpitalu nie możesz od razu wrócić do domu, transport, jeżeli np. z powodu choroby lub śmierci członka rodziny musisz przerwać podróż i wrócić do domu, transport i zakwaterowanie bliskiej Ci osoby, jeżeli w czasie wyjazdu przebywasz się w szpitalu czy transport do domu podróżujących z Tobą członków rodziny, jeżeli np. musisz wrócić do domu karetką.
Wskazówka: Zapoznaj się z zakresem usług assistance w Twoim ubezpieczeniu – warto wiedzieć, z jakiej pomocy możesz w razie potrzeby skorzystać.
8. Ubezpieczenie od rezygnacji lub skrócenia wyjazdu
Co obejmuje? Kiedy i jak działa? Masz wykupioną wycieczkę, ale okazuje się, że zachorowałeś i nie jesteś w stanie na nią jechać lub musisz wrócić wcześniej do domu, bo Twoje dziecko trafiło do szpitala. Ubezpieczenie rezygnacji z uczestnictwa albo skrócenia uczestnictwa w zorganizowanym wypoczynku pozwala pokryć koszty rezygnacji, a jeśli musisz przerwać wyjazd i wcześniej wrócić do kraju – zostaną Ci zwrócone koszty podróży do kraju oraz inne koszty związane z przerwaną podróżą (np. koszty wykupionych i niewykorzystanych wycieczek).
Wskazówka: Jeżeli ubezpieczenie oferowane przez organizatora wycieczki zawiera taką opcję sprawdź dobrze jej zakres – czy jest to ubezpieczenie, które w razie potrzeby naprawdę zadziała i zapewni Ci niezbędną pomoc, czy jest to jedynie ubezpieczenie, które dobrze wygląda na kartce papieru…
9. Ubezpieczenie karnetów i kursów
Co obejmuje? Kiedy i jak działa? Opcja ta zapewnia zwrot kosztów karnetów lub kursów sportowych niewykorzystanych z powodu nagłego zachorowania lub nieszczęśliwego wypadku. Opcja dostępna w pakietach dla narciarzy, a także jako rozszerzenie do standardowego ubezpieczenia podróży.
10. Pomoc na wyciągnięcie ręki
Wykupienie ubezpieczenia podróży zajmuje tylko chwilę – czasem dosłownie parę kliknięć. Aby jednak dobrać je odpowiednio do potrzeb i wybrać najlepszą spośród dziesiątek ofert towarzystw ubezpieczeniowych potrzeba trochę doświadczenia i wiedzy. 😉 Nie musisz spędzać godzin na analizowaniu ogólnych warunków wszystkich dostępnych ubezpieczeń – pozwól nam podzielić się z Tobą naszym doświadczeniem, wypracowanym przez lata we współpracy z setkami klientów!
Jeżeli potrzebujesz porady, jak dobrać ubezpieczenie oraz jego sumę do celu swojego wyjazdu oraz planowanych w jego trakcie zajęć nasi specjaliści Bernat Ubezpieczenia chętnie Ci podpowiedzą, jak wybrać odpowiednie do Twoich potrzeb ubezpieczenie podróży, a jednocześnie pomogą Ci przy tym nie przepłacić i zaoszczędzić fundusze na przyjemności w czasie wyjazdu. 🙂
Jesteśmy do Twojej dyspozycji:
- telefonicznie – pod numerem (52) 357 04 17;
- mailowo – pod adresem: inowroclawubezpieczenia@gmail.com;
- osobiście – w naszym biurze Bernat Ubezpieczenia w Inowrocławiu przy ul. Świętokrzyskiej 6A (I piętro).
Zapraszamy! 🙂
Bernat Ubezpieczenia Inowrocław
ul. Świętokrzyska 6A, 88-100 Inowrocław
0 komentarzy