kara za brak OC

Z początkiem roku 2019 wzrosło minimalne wynagrodzenie w Polsce   – w związku z tym, wzrosły również kary za brak ważnej polisy OC. Dla właścicieli pojazdów osobowych oznacza to karę za brak OC wynoszącą nawet do 4500zł!

Konsekwencje braku ubezpieczenia OC

Brak ważnej polisy OC to bardzo poważna sprawa – grozi nie tylko karą pieniężną, ale także, w razie wypadku, pokryciem przez nieubezpieczonego sprawcę wypadku kosztów szkód w mieniu oraz na osobie. W przypadku utraty zdrowia czy życia osoby poszkodowanej, kwota odszkodowania może wzrosnąć do dziesiątek, a nawet setek tysięcy złotych – dla nieubezpieczonego sprawcy często oznacza to spłacanie takiej kwoty do końca życia…

Więcej na temat wysokości kar za brak OC znajdziesz w artykule na stronie www.ufg.pl w sekcji “Opłaty karne“.

Żaden rozsądny właściciel samochodu nie narazi się świadomie na takie niebezpieczeństwo. Warto jednak być czujnym i wiedzieć, że istnieją sytuacje, w których zupełnie nieświadomie moglibyśmy  narazić się na konsekwencje braku ważnego OC. O jakich sytuacjach tutaj mowa?

Automatyczne wznowienie polisy OC

Zanim o nich wspomnimy, wyjaśnijmy, że zgodnie z ustawą, towarzystwa ubezpieczeniowe mają obowiązek dokonać automatycznego wznowienia naszej obowiązkowej polisy OC, nawet gdyby przyszło nam zapomnieć o terminie końca naszej polisy. Mogłoby się wydawać, że ten zapis ustawy rozwiązuje problem i że nawet mimo kłopotów z pamięcią zawsze będziemy mieli ważne OC. Otóż nie do końca… Istnieją bowiem 4 sytuacje, w których nasze ubezpieczenie OC nie wznowi się automatycznie!

Kiedy grozi nam brak ważnego ubezpieczenia OC

Brak ważnego ubezpieczenia OC może nam grozić, kiedy nasza polisa OC nie zostanie automatycznie wznowiona, co może się zdarzyć w 4 poniższych przypadkach:

1. Zmiana właściciel pojazdu

Kiedy kupujemy auto mamy prawo skorzystać z ubezpieczenie zbywcy do końca okresu ochrony, dokonując przepisania polisy OC zbywcy na swoje dane. Trzeba jednak pamiętać, że takie właśnie ubezpieczenie, tzw. „OC nabywcy” nie podlega automatycznego wznowieniu! Co oznacza to w praktyce? Jeśli przegapimy termin końca ochrony, będziemy mieli przerwę w ubezpieczeniu OC – tym samym narażamy się na karę z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego za ważnej polisy OC oraz na dodatkowe konsekwencje, gdybyśmy spowodowali w tym czasie wypadek.

2. Składka z polisy OC nie została w całości opłacona

Jeżeli składka z polisy OC nie została w całości opłacona przed upływem czasu obowiązywania ochrony – kolejny przypadek, kiedy polisa OC nie wznowi się automatycznie. Pilnuj więc np. terminu płatności rat za swoją polisę OC.

3. Polisa OC została wypowiedziana w trakcie trwania ochrony ubezpieczeniowej

Jeżeli z jakiś powodów polisa OC została wypowiedziana, ale nie zostało zawarte nowe ubezpieczenie OC na dalszy okres, “stara” polisa OC nie wznowi się automatycznie – w takim przypadku odpowiednio wcześnie zadbaj o zawarcie nowej polisy OC!

4. Upadłość lub likwidacja zakładu ubezpieczeń

Upadłość, likwidacja lub sytuacja, gdy zakład ubezpieczeń utraci zezwolenie na działalność w ramach OC posiadaczy pojazdów mechanicznych – te sytuacje sprawią, że nasze OC nie wznowi się automatycznie. Warto więc nawet przy wyborze “najtańszego OC” zwracać uwagę na reputację towarzystwa ubezpieczeniowego, które wybieramy.

Jak uniknąć braku OC – wskazówki

Poniżej przedstawiamy Wam kilka praktycznych wskazówek, które pomogą uchronić się przed brakiem ważnego ubezpieczenia OC:

  • Jeśli kupiłeś auto i korzystasz z polisy OC poprzedniego właściciela, koniecznie pilnuj terminu końca ochrony i zawczasu zadbaj o wybór nowej polisy OC na kolejny rok.
  • Pilnuj terminów płatności składki za ubezpieczenie OC, szczególnie przy płatności ratalnej.
  • Jeżeli wypowiedziałeś polisę OC w trakcie jej trwania, zadbaj o zawarcie nowej polisy w odpowiednim terminie.
  • Wybieraj towarzystwa ubezpieczeniowe o dobrej reputacji – dbaj, by Twoje OC było nie tylko najtańsze, ale także solidne.
  • Skorzystaj z pomocy doradcy ubezpieczeniowego, który przypomni Ci odpowiednio wcześniej o dobiegającym końca terminie ubezpieczenia OC, o płatnościach rat czy podpowie, jakie towarzystwa ubezpieczeniowe oferują solidne OC w przystępnej cenie – pomocą w tych dziedzinach służą np. specjaliści Bernat Ubezpieczenia. 😉

Mamy nadzieję, że tych kilka wskazówek pomoże Wam uniknąć braku ważnego ubezpieczenia OC oraz związanych z tym konsekwencji finansowych.  Jeżeli chcesz mieć spokojną głowę i nie martwić się, że zapomnisz o zbliżającym się końcu ubezpieczenia OC, zapraszamy do skorzystania z pomocy naszych specjalistów Bernat Ubezpieczenia Inowrocław – nie tylko wyszukamy dla Ciebie najkorzystniejszą ofertę w różnych towarzystwach ubezpieczeniowych, ale także przypomnimy Ci o zbliżającym się terminie końca Twojego ubezpieczenia czy nadchodzącej płatności raty! Sprawdź nas już dziś – zapraszamy! 😉

Jesteśmy do Twojej dyspozycji:

  • telefonicznie – pod numerem (52) 357 04 17;
  • mailowo – pod adresem: inowroclawubezpieczenia@gmail.com;
  • osobiście – w naszym biurze Bernat Ubezpieczenia w Inowrocławiu przy ul. Świętokrzyskiej 6A (I piętro).

Zapraszamy! 🙂


Bernat Ubezpieczenia Inowrocław 

ul. Świętokrzyska 6A, 88-100 Inowrocław

inowroclawubezpieczenia@gmail.com

Znajdź nas na Facebook’u!


Bernat Ubezpieczenia

Ponad 20-letnie doświadczenie w branży ubezpieczeniowej wykorzystujemy, by pomóc Ci poznać pozytywną stronę ubezpieczeń - w naszym serwisie znajdziesz praktyczne porady i artykuły oraz bogatą ofertę ubezpieczeń różnych towarzystw ubezpieczeniowych. Jesteśmy do Twojej dyspozycji! :)

0 thoughts on “4 sytuacje, kiedy nieświadomie możesz narazić się na karę za brak ubezpieczenia OC!”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts

Ubezpieczenie mieszkania

ABC: ubezpieczenie domu i mieszkania – Kiedy się przydaje? Jak działa? Bezpieczna jesień z Bernat Ubezpieczenia Inowrocław! :)

Pogoda za oknem nie pozostwia nam wątpliwości – mamy jesień! 😉 Czy Twoje mieszkanie i dom są dobrze przygotowane na nadchodzące “jesienne wyzwania”? Dziś podpowiadamy, jak ubezpieczenie domu i mieszkania pomoże chronić się przed jesiennymi zagrożeniami. Read more...

Bernat Ubezpieczenia aktualności

L4 dla przedsiębiorcy – ubezpieczenie na wypadek niezdolności do pracy INTER Medicus

Prowadzisz własną działalność? Gratulacje! Zalet wynikających z prowadzenia własnej firmy jest bardzo dużo, m.in.: większa swoboda, nienormowany czas pracy, możliwość decydowania o swojej karierze zawodowej. Na założenie własnej działalności decydują się coraz częściej osoby wykonujące Read more...

Ubezpieczenie podróży

Ubezpieczenie podróży: 10 praktycznych rad, które przydadzą Ci się przed wyjazdem na urlop!

Sezon urlopowy w pełni! 🙂 Jedni uciekają w tropiki, inni wybierają “białe szaleństwo” na nartach lub desce. Przygotowując się do wyjazdu dbamy o wiele spraw – poprawę kondycji, by uprawiać sporty zimowe, dobór odpowiedniej odzieży, Read more...